ITU ve BASARILAR

itu24-beyaz-mavi - Kopya

Köşe yazısı dizimin ikinci bölümüyle sizlerleyim.

Öncelikle bir önceki yazımı okuyup eleştirilerini fikirlerini söyleyen çok değerli hocamız Rektörümüz Prof. Dr. Muhammed Şahin’e itü24.com adına teşekkürlerimizi iletiyorum.

Bir önceki yazımda üniversite hayatına başlayacak öğrencilerin tercih öncesi yapması ve dikkat etmesi gerek şeyler hakkında bilgiler vermiştim. İlk yazımın ikinci bölümünde de İTÜ de ki bazı sorunlara dikkat çekmek istemiştim. Bugün ise YGS sınav sonuçlarının açıklandığı ve milyonlarca öğrencinin LYS sınavına hazırlandığı dönemde İTÜ Tercihleri konusunda fikirler düşünceler vermeye çalışacağım.

İTÜ TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA EN BAŞARILI ÜNİVERSİTELER ARASINDA

İTÜ son yıllarda yapmış olduğu bir çok başarı sayesinde ülkemizde ve dünyada en başarılı üniversiteler içine adını yazdırmakta olduğunu söylemekte yarar var. Kendi tercih politikam üzerinden anlatmaya çalışırsam başarı ve sosyallik temel prensibim idi. Araştırmalar doğrultusunda tercihimi yapmıştım. Bugün İTÜ ismini her başarılı alanlarda görmekteyiz. Öyle ki bir fırtına vakâsı yaşanmıştı geçen günlerde ve haber sitelerinin bir çok bölümünde okulumuz profesörlerinin fikirleri düşünceleri alınmaktadır.

ABET
Abet Nedir?

ABET(Accreditation Board for Programs in Engineering and Technology)-(Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu) anlamına geliyor.

Abet Mühendislik ve teknoloji eğitim programlarını kalite standartları açısından denetleyen ve akredite eden bağımsız bir kuruluşdur. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Bu kuruluş dünyadaki binlerce üniversiteyi denetleyen bir kuruluş olmaktadır. Ve İTÜ’müz dünyada en çok mühendislik programıyla ABET akreditasyonu alan TEKÜniversite oldu. Okulumuz bu yıl itibariyle 23 mühendislik programıyla birden akredite olan tek üniversite olma ünvanını kazanmıştır. Bu başarıyla okulumuz Amerika’nın başarılı bir çok üniversitesini bile geride bırakmıştır. Bu sayede uluslararası tanınırlığın yanı sıra okulumuzun Amerika’da da akredite olan üniversitelere denk olması ve verilen diplomanın uluslararası geçerliliğinin olması sağlanmıştır ve bu sayede İTÜ Öğrencileri ABD’nin düzenlediği “Yetkin Mühendislik” sınavına da girebilecek. Okulumuz bu anlamda kalitesi ve başarılarıyla ön plana çıkmaktadır.

Peki Nedir Bu Yetkin Mühendislik?

Bir çoğumuzun merak ettiği konuda birbirimize sorduğumuz şey budur “nedir bu yetkin mühendislik” “ne işe yarar”.

Bu konuyu sitemiz olarak haber yapmıştık o haber görmek içintıklayınız..

Kısaca değinelim istiyorum, yetkin mühendislik Ülkemiz dahil Tüm Avrupa ve Amerika’da özel mühendis yetkisine sahip olma kavramıdır. Bu amaçla yetkin mühendisler önemli projelerde imza yetkisine sahip olacaktır ve ülkemizde yetkin mühendislik sadece İstanbul Teknik Üniversitemizde bulunmaktadır.

Peki Nasıl Yetkin Mühendis Olacağız?

Bu sorumuzu rektörümüze sorulmuş olup onun cevabını yayınlamak istiyorum.

Türk mühendislerin de artık Amerika başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde önemli mühendislik projelerinde imza yetkisine kavuşacağını anlatan Rektör Şahin şunları söyledi:

“Sınava, şimdilik sadece İTÜ öğrencileri alınacak. Bu önemli bir ayrıcalık yaratacak. Türk mühendisler için artık Amerika’da ve dünyada çok önemli projelerde iş bulmak gibi bir sorun olmayacak. Türkiye’deki tüm üniversitelere sınavı açmak istediğimizi ABD’ye bildirdik. Onlar da öğrencisinin bu sınava girmesini isteyen üniversitelerin öncelikli olarak merkeze akredite olup denetlenmeyi kabul etmesi gerektiğini bildirdi. Üniversiteler kabul ederse, Anadolu’daki bir üniversitede mühendislik okuyan öğrenci ile İTÜ’de okuyan öğrenci de fırsat eşitliği yakalayacak. Sınavda başarı gösteren Türkiye’nin en doğusu ile en batısındaki üniversitelerde okuyan öğrenciler arasında eşitlik sağlanacak”

Şimdiden üniversitelere hazırlık sınavında tüm öğrencilere başarılar diliyorum. YGS’de beklediğini bulamayanlar için LYS’nin büyük bir şans olduğunu hatırlatarak çalışmalara devam etmelerini ayrıca tercih konusunda İTÜ nün başarılarını anlatarak tercih edilmesi en mümkün olan üniversite olduğunu ve yükseköğrenimin en doğru yeri olduğunu bildirmeyi bir borç bilirim.

Bir Sonraki yazımda İTÜ başarılarını anlatmaya ve kampüslerde öğrencilerinin fikirlerini derlediğim İTÜ ve Öğrenciliği yazımla devam edeceğim.

Teşekkürler..

İBRAHİM GEZMİŞ

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ

Bir Cevap Yazın