Kısaca Minecraft Nedir?

Minecraft – Popüler Strateji ve Simülasyon Oyunu

 

Oyunlar sektörü günümüzde git gide kendini geliştirmekte ve her gün yeni oyunlar çıkararak güzel vakit geçirmemizi sağlamaktadır. Oyun sektörünün en başarılıları ise gerçekçiliğe dayalı oyunlarıdır. Kullanıcılar gerçekçiliğin aktarılmış olduğu oyunları tercih ederken oyunu adeta gerçek yaşamlarındaymış gibi kullanarak vakit geçiriyorlar. Bu gerçekçilik oyunlarından birisi ise son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz “Minecraft” strateji oyunudur. Bu oyun strateji kategorisinin en başarılı oyunları arasında yer alarak son günlerde her yaşa hitap etmektedir. Tasarım amaçlı bir oyun olarak yapılmış olan “Minecraft” aslında tasarımdan çok daha öte bir “Kendi Dünyanı Kurma” oyunu olarak adlandırılabilir. Yapılmış olduğu 2009 yılınca grafikleri nedeniyle popüler olacağı düşünülmeyen bu oyun düşünülenin aksine günümüzde milyonlarca kullanıcıya sahip olmuştur. Bu oyun 2009 yılında sadece 1 hafta içinde yazılıp tamamlanmış ve günümüze kadar çeşitli güncellemelerle gelmiştir.

Gerçek hayat simülatörü olarak adlandırılan “Minecraft” zekâ geliştiren bir strateji oyunudur. Öyle ki bu oyun sayesinden 3 boyutlu tasarımlar yapabilir, hayal gücünün sınırlarını zorlayarak görsel zekânın da gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Etkileyici yapılar, zevkinize göre şehirler ve aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı kendiniz tasarlayabileceğiniz bu oyunun başından kalkmak oldukça zor olacak. Hayatta kalma modu sayesinde çeşitli karakterlerle savaşarak, birçok çeşit eşya yaparak ve hesabınızı geliştirerek oyuna heyecanlı bir hâl katabilirsiniz. Tam bir gerçek dünyadaymış gibi oynayacağınız bu oyun sayesinde hayvanları keserek etlerini bile pişirebilmektesiniz.

Windows platformunda yayınlanması ardından mobil cihazlar için de geliştirilen “Minecraft” artık her an her yerde oyuna erişme imkânı da sağlamakta. Linux, Mac, Windows gibi bilgisayar sistemlerine ek olarak Android ve IOS işletim sistemli mobil cihazlar ve PlayStation ile Xbox oyun konsollarında da oynayabilirsiniz. Bilgisayarlarda ücretsiz olarak oynanabilen Minecraft oyunu maalesef mobil cihazlarınızda oynamak için belirli bir ücret ödemenizi istiyor.

Minecraft Oyun Modları İse Şu Şekildedir;

  • Klasik Mod: Sınırsız blok sayısıyla özgür bir dünya kurabilirsiniz.
  • Hayatta Kalma Modu: Savaşarak ve ihtiyaçlarınızı karşılayarak hayatta kalmaya çalışırsınız.
  • Zorlayıcı Mod: Hayatta kalma kurallarının yanı sıra eğer başarısız olursanız dünyanız yok olur.
  • Yaratıcı Mod: Hayatta kalma modu olmaksızın tıpkı klasik mod gibi her tür malzemeden yararlanarak istediğinizi yapabilir ufkunuzu geliştirebilirsiniz.
  • Macera Modu: Macera haritaları sayesinde yeni şehirler kurabilir ve yalnızca doğru aletleri kullanarak can ve açlık sınırıyla hayatta kalmayı sağlayabilirsiniz.